2011 Award List

Award Winning Artists  •  2011 Spanish Market

DOWNLOAD the Complete & Detailed 2011 ADULT Award List PDF

DOWNLOAD the Complete & Detailed 2011 YOUTH Award List PDF


HolyTrinity Hide Painting by Ramon Jose Lopez

Detail of Holy Trinity Hide Painting

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GRAND PRIZE–BEST OF SHOW Ramón Jóse López, Hide Painting
Title of Piece:  Holy Trinity – La Sagrada Trinidad

MASTERS AWARD FOR LIFETIME ACHIEVEMENT Ralph Sena, Precious Metals & Ironwork

 

ALTAR SCREENS Estrellita Carrillo-Garcia
Title of Piece:  Untitled Altar Screen

 

BULTOS EN NICHOS

First Place Andrew Montoya
Title of Piece:  The Visitation of Mary

 

Second Place Felix A. Lopez
Title of Piece:  San Francisco de Asis en Nicho

 

 

MARIA HESCH MEMORIAL AWARD FOR COLCHA EMBROIDERY

First Place Monica Sosaya Halford
Title of Piece:  Rebedo

 

Second Place Julia R. Gomez
Title of Piece:  St. Francis

 

Honorable Victoria Lucero Rodriguez
Title of Piece:  The Crown of Mary

 

LEONORA CURTIN PALOHEIMO AWARD  for Excellence in Traditional Furniture

First Place Andrew Garcia
Title of Piece:  Gabinete Enrejado

 

Second Place Fred Romero
Title of Piece:  Chair / Table

 

Honorable Richard Prudencio
Title of Piece:  La Guardia

 

GESSO RELIEF AWARD José Armijo
Title of Piece:  Santa Justa y Santa Rufina

 

INNOVATION WITHIN TRADITION AWARD Gustavo Victor Goler, Painted Bulto

 

 

IRONWORK AWARD René Zamora
Title of Piece:  Candado de Caja

 

LARGE RETABLOS

First Place James Córdova
Title of Piece:  Cristo Cargado con la Cruz

 

Second Place James Córdova

Honorable John M. Gallegos
Title of Piece: Nuestra Señora del Rosario

 

MIXED MEDIA AWARD Martha Vároz Ewing, Straw Appliqué & Tinwork
Title of Piece: Ven Jesus

 

PAINTED BULTOS

First Place Andrew Montoya
Title of Piece:  Our Lady of Mt. Carmel appears to St. Simon Stock

 

Second Place Jacob Martinez
Title of Piece:  Santa Cecilia

 

Honorable David Nabor Lucero
Title of Piece:  Nuestra Señora de Guadalupe

 

PAINTED WOOD RELIEF AWARD Frankie Nazario Lucero
Title of Piece:  Santiago

 

POTTERY

First Place Jacobo de la Serna
Title of Piece:  Alegria

 

Second Place Jacobo de la Serna
Title of Piece:  Quarai Candelabra

 

Honorable Therese Tohtsoni Prudencio
Title of Piece:  Olla de Flor

 

 

 

 

PRECIOUS METALS

First Place Juan Lopez
Title of Piece:  Filigree Our Lady of Guadalupe

 

Second Place Ralph A. Sena

Honorable Racheal Roybal-Montoya
Title of Piece:         Rosario de Amor

 

 

 

 

 

 

 

REVIVAL ARTS

First Place Ramón Jóse López, Hide Painting
Title of Piece:  La Sagrada Trinidad

 

Second Place Joseph Manuel Chavez, Hide Painting
Title of Piece:  El Battallón de San Patricio

 

Honorable Jimmy E. Trujillo, Bone Carving
Title of Piece:  Nuestra Señora de Guadalupe

 

SMALL RETABLOS

First Place Nicolas R. Otero
Title of Piece:  San Isidro

 

Second Place Nicolas R. Otero
Title of Piece:  Nuestra Señora de Guadalupe y San Juan Diego

 

Honorable Tim Lucero
Title of Piece:  San Andres Pescador

 

 

DIANE BESSER MEMORIAL AWARD FOR STRAW APPLIQUE

First Place Martha Vároz Ewing
Title of Piece:  Caja de Los Santos

 

Second Place Lenise Lujan-Martinez
Title of Piece:  Repisa con Candelabros

 

Honorable Vicki Rodriguez
Title of Piece:  Detras del Velo

 

Honorable Jimmy Trujillo
Title of Piece:  Escritura

 

 

 

 

EL RANCHO DE LAS GOLANDRINAS AWARD FOR EXCELLENCE IN TRADITIONAL TINWORK

First Place Nicolas Madrid
Title of Piece:  Mesilla Mirror with Rosettes

 

Second Place Richard Gabriel, Jr.
Title of Piece:  Processional Cross with Stand

 

Honorable Kevin Burgess de Chavez
Title of Piece:  No es Paja

 

LEO SALAZAR AWARD FOR UNPAINTED BULTOS

First Place Byron Martinez
Title of Piece:  La Conquistadora

 

Second Place Carlos Santistevan, Sr.
Title of Piece:  La Resurrección

 

Honorable Carlos Santistevan, Sr.
Title of Piece:  Nuestra Señora de los Dolores

 

UNPAINTED WOOD RELIEF AWARD Patricio Chavez
Title of Piece:  Inmaculada Concepcion

 

 

 

EXCELLENCE IN RIO GRANDE TEXTILES-WEAVING

First Place Irvin L. Trujillo
Title of Piece:  Emergence in Tunisia

 

Second Place Rita Padilla Haufmann
Title of Piece:  Casulla y Estola

 

Honorable Rita Padilla Haufmann
Title of Piece:  Enlaces de Coral

 

WOODCARVING AWARD Lee J. Valdez
Title of Piece:  Cross with Sacred Heart

 

 

 

 

 

••••••••••••••••••••••••••SPECIAL AWARDS ••••••••••••••••••••••••••


 

 

ALAN & ANN VEDDER AWARD  Nicolas Madrid, Tinwork
For proficiency in the use of traditional materials and technique –this year being given for tinwork in honor of Bonifacio Sandoval


ARCHBISHOP’S AWARD Juan Lopez, Precious Metals – Filigree
Art that portrays a religious theme in a traditional New Mexican style
Title of Piece:  Our Lady of Guadalupe

 

ARTIST COLLABORATION AWARD Carlos Santistevan, Sr., Carlos Santisteven, Jr. & Frank Zamora,  Retablo, Woodcarving and Hide Painting
For the best collaborative work by two or more artists
Title of Piece:  San Jóse de Laguna Reredo

 

BOECKMAN HONORARY AWARD FOR NEW DIRECTIONS Arthur Lopez,  Painted Bulto
In Honor of Elizabeth & Duncan Boeckman
For non-traditional design and unusual vision using traditional materials and techniques
Title of Piece:  Saint Andrew’s Big Catch

 

 

 

CURATOR’S CHOICE AWARD Rita Haufmann, Weaving
Title of Piece:  Casulla y Estola

 

 

 

 

 

DESIGN AWARD Lisa Trujillo
To help an artist of exceptional vision advance their technical ability
Title of Piece:  Sum of the Parts, Weaving

 

 

 

E BOYD MEMORIAL AWARD Camilla Trujillo, Pottery  Collaboration with  René Zamora, Ironwork
Title:  Cristo Elevado

 

 

GLORIA ROTH TELEKI MEMORIAL BIENVENIDOS AWARD Eugenio Gurulé, Tinwork
For artwork showing exceptional promise by a first-time exhibitor

 

 

 

 

 

HISPANIC HERITAGE AWARD Ramón Jóse López
Title of Piece:  La Sagrada Trinidad, Hide Painting
Title of Piece:  San Jose de Laguna Reredo, Hide Painting, Retablos

 

 

JAKE O. TRUJILLO AWARD for Excellence in Weaving Irvin L. Trujillo
Title of Piece:  Emergence in Tunisia

 

JOSE DOLORES LOPEZ MEMORIAL AWARD Rafael Lopez Cordova
For unpainted hand-carved works in the “Cordova Style”
Title of Piece:  Flight Into Egypt

 

 

LA LANA WEAVING AWARD Rita Padilla Haufmann
For innovative use of color and design in Rio Grande style weaving
Title of Piece:  Enlaces de Coral

 

 

 

OUR LADY OF GUADALUPE Nicolas Otero, Small Retablo
For the best depiction of Our Lady of Guadalupe in any traditional art form


SPANISH MARKET POSTER AWARD Juan Lopez, Precious Metals, filigree

 

SPANISH COLONIAL ARTS SOCIETY DIRECTOR’S AWARD Andrew Garcia, Furniture

 

 

 

UTILITARIAN AWARD René Zamora, Ironwork